Máte slovo: Penzijní reforma

Máte slovo: Penzijní reforma

Zajistí nová důchodová reforma důstojné stáří?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o reformě penzijního systému. Diskutovat budou: Jana Maláčová – ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD), Petr Gazdík – místopředseda a poslanec STAN, Radomil Bábek – předseda Asociace podnikatelů a manažerů, Jan Lorman – důchodce a předseda Život 90, Jaromír Rychetský – důchodce a podnikatel, Michal Pícl – ekonom Masarykovy demokratické akademie, a další.

Bez velkých změn neudržitelná hrozba – tak se o aktuálním nastavení důchodů ve zkratce vyjadřují ekonomové. Valnou většinu příjmu mají dnes penzisté a penzistky z veřejného průběžného systému. Česká společnost ale stárne a seniorů přibývá. K důchodovému věku se navíc blíží silná generace Husákových dětí. Jednat se proto musí ihned. Ideální reforma penzí by podle ministryně práce měla přinést základní důchod 10 500 korun pro každého, masivnější valorizace, vyšší odvody pro OSVČ či přehlednější systém, který umožní každý rok výpočet budoucího důchodu. Podmínkou pro spuštění „spravedlivé“ varianty důchodové reformy by mělo být to, že politici spolu s důchodovou reformou zároveň začnou pracovat také na reformě daní. Tedy že najdou nové zdroje financování důchodů.

Zajistí nová důchodová reforma důstojné stáří? Který z modelů reformy je reálný – úsporný, technický, nebo spravedlivý? Opravdu se kvůli reformě musí zvýšit daně a sociální odvody? U kterých daní je možnost financovat jejich výběrem nový penzijní systém? Není vychýlení směrem k solidární části penze (garantovaný základní důchod 10 500 Kč pro každého) příliš velké?